BİLET AL

Sarpay Özçağatay Quartet

Sarpay Özçağatay (flt), Önder Focan (g), Enver Muhamedi (b), Fırtına Kıral (d).

Ankara doğumlu flüt sanatçısı, Berklee College of Music’te eğitimci, yazar, stüdyo müzisyeni ve performans sanatçısı Sarpay Özçağatay, son yılların ileri gelen uluslararası flüt sanatçıları arasında yer almaktadır. 

İlk albümünü 2013 yılında “Unexpectable” adı altında çıkartan sanatçı, bu çalışması ile önde gelen caz kritikleri, basin yayın kuruluşları ve dünya çapındaki flüt firmalarının dikkatini çekmiş ve övgü içeren yorumlar almıştır. Özçağatay, albüm müziklerinin tamamını bestelemiş ve aynı zamanda prodüksiyon kısmını da üstlenmiştir. Bu başarısının ardından sanatçı kendisine ait “SharpEye” logosunu markalaştırdı ve dünyaca ünlü Japon flüt markası “Miyazawa” firmasının resmi sanatçısı oldu. Bunu takip eden süreçte, İngiliz flüt firması Trevor James Flutes flütlerinin alto flüt sanatçısı olmuştur. Trevor James firması başarılarının bir ödülü olarak sanatçıya kendisine ait “SharpEye” logolu bir alto flüt hediye etmiştir. Bu başarılarının yanı sıra sanatçı 2016-18 yılları arasında 5 serilik ve dünya’da ortalama 35-40 ülke de satılan ve daha da eklenerek artan “UNLOCK” kitaplarını yayımlamıştır. “UNLOCK” serisi dünyaca ünlü müzik otoritelerinden övgü dolu kritikler almıştır. Sanatçı aynı zamanda Applied Microphone Technology ve Ton Kooiman firmalarının da artistliğini yapmaktadır. Özçağatay, sayısız konser, festival ve albüm kayıtlarında Grammy ödüllü sanatçılar ve dünyanın her yerinden ünlü müzisyenler ile birlikte performanslarını gerçekleştirmektedir. New York’un prestijli caz ve müzik kulüplerinde de performans sergilemeye devam eden sanatçı, aynı zamanda çeşitli müzik gruplarında da yer almaktadır. Dünyanın en büyük flüt derneği olan NFA’nın (National Flute Association) caz komite başkanı olmakla birlikte, her

yıl düzenlenen konferansında caz flüt yarışmaları için juri üyeliği yapmaktadır. Dünyaca ünlü Recording Academy (Grammy’s) derneğinin de üyesi olup, juri üyeleri arasındadır. Eğitimin de en az performans kadar önemli olduğunu düşünen sanatçının, çeşitli ülkelerden birebir ve internet üzerinden öğrencileri bulunmaktadır. Bununla birlikte sanatçı uluslararası atölye çalışmaları da düzenlemektedir.

***

Sarpay “SharpEye” Özçağatay is a private instructor at Berklee as well as an author, performer, clinician, and recording artist. His self-produced debut album of original compositions, Unexpectable, was released in 2013. It was well received by leading jazz critics and broadcasters in blogs, jazz radio, newspapers, and flute magazines. Özçağatay is an artist at Japanese flute company Miyazawa Flutes and is also endorsed by Applied Microphone and the Ton Kooiman thumb rest company. British flute maker Trevor James created a signature “SharpEye” alto flute for Özçağatay.
As an educator, in addition to his workshops and extensive online presence, Özçağatay serves as jazz chair of the National Flute Association and is a judge at their competitions. He published five flute method books for jazz and classical players entitled Unlock. The Unlock series was recognized quickly by many professional jazz and classical flutists and musicians around the world, and is sold in 36 countries. Özçağatay’s extensive online presence is followed by flute students and professionals worldwide.
Özçağatay has performed countless concerts at prestigious jazz and world music venues, and at music festivals with Grammy Award–winning artists and internationally acclaimed musicians from all over the world. As a recording artist, he has performed on many albums as both a leader and a sideman, as well as being a voting member of the Recording Academy.
Daha Azını Gör