BİLET AL

Buse Sinem İren "DÜZGÜN"

Gerçekleşmesini istediğimiz hayallerimiz gerçekleştiğinde ne hissedeceğimizi biliyor muyuz? Otomatikleşen düşünce kalıplarını tespit edip bu kalıbın dışında bir düşünme yolu geliştirerek hayallerimiz gerçekleştiğinde hissedeceklerimizi, ortamı, sözlerimizi beraber inşa edeceğiz. Bu yolu hiç denemedik, denesek ne kaybederiz?
 

Gösteri öncesi, seyirci sandalyelerinden 5 tanesinin altına bir kağıt yapıştırılır.
 
2. Perde başladığında herkesten sandalyelerinin altına bakmaları rica edilir ve kağıdı bulanlar havaya kaldırır. Kağıdı bulanlardan biri ile karşılıklı anlaşılarak oyuna başlanır. (Sandalyesi altında kağıt çıkan ama kendisi katılmak istemeyen kişi kağıdını seçtiği bir konuğa devredebilir ama devrettiği kişiyi tanımıyor olması gerekir.)
 
Kağıdı olan ve katılmak isteyen seyirciye şu sorular sorulur?
• Hayatınızda düzgün olsun artık dediğiniz bir konuyu bizimle paylaşır mısınız? “Maaşım ve iş şartlarım düzgün olsun artık!”
• Düzgün olmadığında ne hissettiriyor?
• Durum tamamen hayallerinizdeki gibi sonuçlandığında ne hissederdiniz? (Burada amaç seyirciye
ve diğer seyircilere de, düzgün olmasını istediğimiz konularda neden bu kadar kötü olduğunu düşünmek dışında bir şey yapamadığımızı, bu karışıklık geçse ve tüm sıkıntımızdan kurtulsak ne hissedeceğimizi dahi bilmiyor olduğumuzu fark ettirmek. )
• Seyirci, anlatımıyla kendini çektiği tatmin seviyesindeyken ona bu seviyeden bir deneyim anlattırılır. (Burada çıkan sonuçlar “aslında yapmayı” istediği şeyler olacak ve içten gelen tutkular fark edilecek.)
Sonucunda ben insanların bu konularla ilgili bir iyileşme yaşayacaklarını iddia ediyorum, yaşamazlarsa da 1 saat stand up izlemiş ve bir saat de iç rahatlatıcı düşünceler üretme pratiği yapmış olacaklar. Ama eğer bir düzelme başlarsa, bir kişiyi daha bu gösteriye getirecekler ve onunla da deneyeceğiz.